Chirurgia plastyczna na przełomie dziejów

 

Zabiegi chirurgiczne, których zadaniem jest upiększenie naszego ciała, a często nawet całkowita metamorfoza są domeną naszych czasów. Dziś chirurgia plastyczna przeprowadzana w renomowanych klinikach np. http://drpabianczyk.pl , jest bardzo zaawansowana, a profesjonalny chirurg plastyczny może zdziałać cuda.

Starożytna chirurgia

Historia zabiegów rekonstrukcyjnych sięga nawet 1000 lat p.n.e., kiedy to w Indiach wykonywano pierwsze zabiegi przywracające utracone części ciała, jak np. nos, obcinany złodziejaszkom, których karano w ten sposób za kradzieże. Znane są także przypadki z Rzymu z I wieku p.n.e., gdzie protoplaści dzisiejszych chirurgów plastycznych eksperymentowali, rekonstruując uszkodzone kończyny gladiatorów. Czasem nawet ówczesny chirurg plastyczny podejmował się operacji takich części ciała, jak uszy czy nos.

Postęp związany z rekonstrukcją ciała zatrzymał się na kilkaset lat w epoce Średniowiecza, podczas której jakiekolwiek zainteresowanie ludzkim ciałem, czy dążenie do piękna były co najmniej niewskazane, a ponowne prace na temat chirurgii ruszyły pod koniec XV wieku.

Współczesne operacje

Pierwsi chirurdzy plastyczni już w czasach I Wojny Światowej mieli pełne ręce roboty, pomagając w przywróceniu na łono społeczeństwa żołnierzy poszkodowanych na wojnie. Znane są przypadki odtworzenia części twarzy poparzonych mężczyzn w wyniku działań wojennych.

Od tamtej pory oblicze operacji plastycznych zmieniło się nie do poznania. Dzisiejszy chirurg plastyczny, jest prawdziwym profesjonalistą, a współczesna chirurgia ma już niewiele wspólnego ze Starożytnością, czy Średniowieczem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *